poniedziałek, 19 września 2016

Szamba betonowe fakty i mity o konkurencjiZbiorniki na ścieki komunalne, jaki wybrać

Obecnie osoby decydują się się na zamieszkanie na wsi. Wszyscy marzą o własnym domu. Budowa wymarzonego domu jest powiązana z  kilkoma różnymi częściami. Działki poza miastem cieszą się ogromną popularnością. Obecnie w Polsce faktem jest, że większość terenów pod miejskich nie ma pełnego systemu kanalizacji. Dlatego każdy kto buduje dom spotyka się z problemem zbiornika na ścieki komunalne. W dzisiejszym świecie na rynku jest kilka możliwości wyboru. Do wyboru są szamba betonowe i zbiorniki ze sztucznego tworzywa oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Dokonanie dobrego wyboru pomiędzy tymi zbiornikami jest dosyć trudny. Ten artykuł odpowie na wszystkie pytania związane z wyborem odpowiedniego zbiornika.


Szamba betonowe

Szamba betonowe są obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu ze ściekami. Te zbiorniki najczęściej robione są z żelbetonu typu B-25. Producenci szamb betonowych nieustannie udoskonalają oferowane zbiorniki. Ostatnio stosowane jest dodawanie specjalnej chemii budowlanej do żelbetonu, ma to za zadanie związać pory betonu. Warto wspomnieć, że na szamba betonowe nakładana jest kilkukrotnie warstwa izolacyjna. Właśnie dzięki temu szamba betonowe są szczelne, co powoduje że są ekologiczne.
Szamba betonowe w odróżnieniu od szamb plastikowych są masywne i ciężkie. Dlatego można je instalować wszędzie. Ciężar pozwana na to, że szamba osadzają się mocno w gruncie daje to gwarancję, że zbiornik nie zmieni położenia. Nadobowiązkowo szamba betonowe można ulokować pod podjazdem dla aut osobowych. Są one niezwykle wytrzymałe. Trzeba wspomnieć, że te zbiorniki nie kruszą się. Jeśli zainwestuje się taki zbiornik od konkretnego producenta nie ma co się martwić przed dekady. Ceny zaczynają się od 900 zł do 4 000 zł.


Szamba plastikowe

Tworzone są u wielu producentów z poliestrów i są zbrojone włóknem szklanym. Te materiały odpowiadają za 100 % szczelność zbiornika. Faktem jest, że te szamba są ekologiczne. Szamba z tworzywa sztucznego nie narażają środowiska na degradacje. Plusem tych zbiorników jest ekologiczność. Cechą tych zbiorników jest ich lekkość. Bez wątpienia ułatwia to transport i montaż zbiornika na działce. Niestety ta cecha wiąże się również z faktem, że szamba plastikowe nie mogą być instalowane na wszystkich działkach.
Zbiorniki plastikowe nie sprawdzą się na działkach z wysokim stanem wód gruntowych. Niewątpliwą wadą tego rozwiązania jest ich niski współczynnik na obciążenia. Tych zbiorników nie wolno montować pod podjazdem dla pojazdów. Pod wpływem naporu wód gruntowych te zbiorniki zostają wypchnięte na powierzchnie co powoduje znaczne osłabienie ich wytrzymałości. Dla osób zainteresowanych ceny tego typu zbiorników wahają się pomiędzy 1 700 zł a 7 000 zł.

Przydomowe oczyszczalnie

szamba betonowe
Ekologiczne oczyszczalnie ścieków zostały stworzone w trosce o dobro środowiska naturalnego. Jest to nowość na rynku. Jej głównym zadaniem jest oczyszczanie i filtrowanie ścieków komunalnych, co daje oczyszczoną wodę. Tą wodę można odprowadzać bezpośrednio do cieków wodnych, studni chłonnych, rowów melioracyjnych bądź też wykorzystać do podlewania ogrodu. Przejdziemy teraz do wad tego rozwiązania. Tego typu zbiorniki wymagają stosowania w domu tylko i wyłącznie ekologicznej chemii gospodarczej. Jest to konieczne, żeby nie zabić żywych bakterii wewnątrz zbiornika. Jeśli nie będzie stosowana taka eko chemia może nawet dojść do uszkodzenia flory bakteryjnej. Powoduje to nawet konieczność wymiany zbiornika na nowy. Ceny wahają się od 6 000 zł do nawet 20 000 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz